Jean-Claude Carrière

Jean-Claude François Carrière

7,2
667 ocen scenariuszy
powrót do forum osoby Jean-Claude Carrière

"Kiedy się pisze dla filmu, jest się ocenianym przez 1 tylko sędziego - przez ten tajemniczy "teatr wewnętrzny", ową najciemniejszą z sal, którą każdy z nas ma w sobie. Kiedy wyobraźnia buduje film, tam odbywa się niedoskonała i pełna wahań pierwsza projekcja. W tej samotnej, trudnej do opisania wizji, którą próbują rządzić po swojemu nasza miłość własna, duma, oczarowanie, okazujemy się wierni scenariuszowym receptom a inne łamiemy na oślep, często nieświadomie"
-
Jean-Claude

AutorAutor

Z ciekawości - czy książka ta jest gdzieś dostępna? Nie mogę jej znaleźć w internecie, a ponoć przydatna dla młodych adeptów sztuki scenariopisarstwa.

marcinkasprzak97

Nic mi o tym nie wiadomo.
Sam dowiedziałem się z niej z... innego podręcznika scenopisarstwa, skądinąd znakomitego - "NIEDOSKONAŁE ODBICIE" Macieja Karpińskiego.
To on powołuje się na Jean-Claude'a.

Polecam również:
"nieznośny ból dupy" Piotra Wereśniaka
i "Powtórka z całości" Wajdy.

Z Hollywoodu to koniecznie "PRZYGODY SCENARZYSTY" Williama Goldmana
i oczywiście biblię scenarzystów - "Jak napisać scenariusz filmowy" Russina i Downsa.
A, i "Praca nad filmem" Sidneya Lumeta. I "Reżyseria filmowa" Davida Mameta.

Ponoć świetne są też "Notatki scenarzysty" Jerzego Stefana Stwińskiego, ale z nimi nie miałem jeszcze okazji się spotkać...

AutorAutor

Dziękuję za podpowiedź. Większość z tych książek posiadam, ale o Powtórce z całości nie słyszałem. Już zamówiona i będzie czytane :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones