PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=214369}

Duchy Goi

Goya's Ghosts
7,3 32 442
oceny
7,3 10 1 32442
5,8 12
ocen krytyków
Duchy Goi
powrót do forum filmu Duchy Goi

Kolejna bajka składająca się na "czarną legendę Inkwizycji", nie mająca nic wspólnego z faktami historycznymi. Pytanie tylko, komu może zależeć na utwierdzanie tego fałszywego obrazu Inkwizycji w zbiorowej świadomości.

zeberdee

niestety miałam dokładnie takie same myśli oglądając ten film... :(

użytkownik usunięty
exhausted

macie na myśli tzw."czarną legendę",ale to nie umniejsza niechlubnej roli Kościoła w prześladowaniach innowierców.To są,chcecie czy nie,fakty historyczne!

ocenił(a) film na 5

1. tak, Kościół prześladował (nikt tu tego póki co nie umniejszył)
2. film jest tendencyjny w cholere i z prawdą historyczną ma niewiele wspólnego

czy chcesz czy nie

użytkownik usunięty
rucio

z jaką prawdą nie ma nic wspólnego bo nie bardzo rozumiem do czego to odnosisz

ocenił(a) film na 5

z historią inkwizycji hiszpańskiej. W końcówce XVIII/początkach XIX w. to była praktycznie martwa instytucja

użytkownik usunięty
rucio

o ile mnie pamięć nie myli,to Hiszpanie byli prekursorami w tworzeniu tej instytucji i ostatnimi,którzy zrezygnowali ze stosowania tak drastycznych metod wobec swoich przeciwników.Przeciwników-bo przecież nie chodziło tu o wiarę ale o politykę,to chyba jasne.

ocenił(a) film na 7
zeberdee

'nic wspólnego' to trochę za dużo powiedziane... ale zgadzam się, też wydał mi się zbyt czarno-białym, aby można było nazwać go jakimkolwiek 'studium'.

użytkownik usunięty
leigh_cheri

Czy piszesz o studium odnosząc sie do mojego postu?

ocenił(a) film na 7

nie było zamierzonego podtekstu ;) gdzieś mi tylko słowo mignęło na forum.

zeberdee

Nie jestem pewna czy skupianie się tu na historycznych faktach jest trafione. ja oglądając ten film miałam wrażenie, że to była jedynie otoczka, pretekst do opowiedzenia o czymś bardziej głębokim. bardziej pokazanie ludzkich charakterów, hipokryzji itp. dlatego myślę, że trochę się czepiasz, ale cóż... Twoje prawo:)

ocenił(a) film na 8
kompaktowa

Zgadzam się z przedmówczynią. Film to nie podręcznik nie musi oddawac prawdy historycznej. ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones