PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1052}
8,1 402 081
ocen
8,1 10 1 402081
6,8 31
ocen krytyków
Braveheart Waleczne Serce
powrót do forum filmu Braveheart - Waleczne Serce

Właśnie jestem po seansie filmu Braveheart i powiem szczerze mam mieszane uczucia. Może zacznę od tego na plus. Największe wrażenie na mnie zrobiła na mnie muzyka, szczególnie fragmenty w których wyczuwa się celtyckie klimaty, lekko w stylu soundtracku do filmu Kroniki Portowe. Napewno film też edukuje. Pokazuje nam jak ważnymi cnotami są odwaga, męstwo, honor, jak ważną wartością jest ojczyzna oraz podążanie za własnymi ideałami, za tym w co wierzymy. Nie brakuje tu wspaniałych cytatów ,, każdy kiedyś umrze '',
Gra Gibsona moim zdaniem jest nierówna. Od świetnie zagranej sceny przy zdjęciu hełmu Robertowi ( widać w jego oczach żal, poczucie bezsilności, smutek : dlaczego ty ? ) po kiepskie sceny gdy biegał za swą ukochaną z nienaturalnie rozradowaną miną na początku.
Lecz, myślę że bohater jest lekko przeheroizowany i zbytnio wyidealizowany. Momentami przypomina mi Chrystusa. Co w tym złego ? Oczywiście nic, jednak lubię w filmach gdy bohater oprócz worka zalet potrafi czasem okazać zwykłą słabość, pokazać że też jest człowiekiem, jednym z nas. Łatwiej nam iść za przykładem który jest jak jeden z nas, również popełnia błędy, miewa chwile zwątpienia. Moim zdaniem w tym filmie jest trochę zbyt wiele patosu, a zbyt mało zwykłych ludzkich zachowań.

PS
( do plusów zaliczam również Sophie Marceau, która w filmie wygląda ślicznie ale to nie wpływa na moją ocenę ;) )

ocenił(a) film na 10
Maniek_CK

Wystarczy pobieżnie zaznajomić się z historią Williama Wallace'a by wiedzieć że jest on strasznie "przeheroizowany". Może to miało podkreślić ważność, wielkie przesłanie filmu, wg mnie lepiej by wyszło gdyby był on właśnie pokazany bardziej zwyczajnie.

ocenił(a) film na 10
Popjular Kaotist

Powiedz Szkotowi , że ten film jest przeheroizowany.
Potem wyciągnij Claymore'a z pomiędzy żeber.

ocenił(a) film na 10
nightgale

Wszędzie tak jest:) Każdy naród ma swojego przeheroizowanego patriotę:)

ocenił(a) film na 10
Maniek_CK

Jeżeli oceniasz tak wybitny film na 6/10 to albo:
a) jesteś wypruty ze wszelkich emocji
b) oglądałeś ten film na monitorze 5 calowym z wbudowanymi głośnikami, robiąc sobie przerwy na reklamy polsatu i nie złapałeś klimatu walczącej o wolność Szkocji tamtych lat.

@PopjularKaotist, nikt nie napisał, że to film dokumentalny, historyczny, oparty w 100 % na autentycznej opowieści.

Nawet jeśli jest przerysowany, to właśnie w konkretnym celu.

Polecam go obejrzeć w naprawdę dobrych warunkach, na naprawdę dobrym sprzęcie, w naprawdę dobrej jakości i... w naprawdę nie polskiej wersji językowej.



ocenił(a) film na 6
kasjanb

na pewno nie jestem wypruty z emocji bo są filmy które wzruszają mnie niemal do łez. Ten film jednak nie poruszył mnie zbyt mocno gdyż moim zdaniem bohater ma zbyt mało zwykłych ludzkich cech

ocenił(a) film na 10
Maniek_CK

Zupełnie jak Urbańska w Bitwie Warszawskiej : D

ocenił(a) film na 10
Oriflamme

Święci Patroni !! Weź nie porównuj !! Nawet żartem ;-):-)

ocenił(a) film na 10
nightgale

Serio pisząc - może i film ocieka patosem, ale podobał mi się niesamowicie. I ta muzyka i sceny batalistyczne...
Po wspaniałym seansie Bravehearta odpaliłem Medievala 2, wybrałem Szkocję i rozpocząłem krwawy, szkocki pochód na Londyn : D

ocenił(a) film na 10
Oriflamme

Zgadzam się , film był świetny , choć oczywiście wad się można doszukać.
A co do gierek , to daaaawno temu była taka gra "Panzer General"
Grając kampanie Niemcami w pewnym momencie do Waszyngtonu wkroczyła moja elitarna Erste Panzer Divizion "Warschaw".
Nie powiem satysfakcję miałem :-)))
Oczywiście na wschodzie już nic nie zostało a na Kremlu od dawna moja flaga powiewała.
W Londynie też :-)

ocenił(a) film na 10
nightgale

Nie grałem, ale widzę po screenach, że opiera się o hexy, a co hexowe, to zajebiaszcze jest na pewno : )
Z gier o tematyce II WŚ ostatnio kupiłem Hearts of Iron III. Jak tylko w lutym dostanę nowego kompa, to też pozacieszam mordkę. Słyszałem, że gierca niezwykle wymagająca i ciężka nawet dla dobrego stratega.
Niemcami nigdy jakoś specjalnie mi się nie grało. Za to Anglia - jak najbardziej, w każdej grze. Może dlatego, że zawsze mają dobre jednostki lotnicze i piechotę, oraz we wcześniejszym okresie posiadają ogromne terytorium zamorskie? ; )

ocenił(a) film na 10
Oriflamme

Jak pisałem to bardzo stara gra.
Pamiętam , że instalowałem jeszcze z dyskietek.
Jak na tamte lata była świetna.
Jak pograsz w to Hearts.... to napisz jakie wrażenia.
A jak już jesteśmy przy starociach to grałeś w 'Harpoon' ?
To ta gierka Toma Clanc'yego
Też staroć.

ocenił(a) film na 10
nightgale

Tego tytułu nawet nie znam. Nigdy nie potrafiłem odnaleźć się i zaaklimatyzować w grach morskich. Ewenementem była gra Corsairs: Conquest at Sea, która przykuła mnie na naprawdę długi czas do komputera. Najdalej jak zabrnąłem datowo w grach, to HoM&M z '95 : )

ocenił(a) film na 10
Oriflamme

Ha !!!! HoM&M3 to gra kultowa , jeśli jakaś na to miano zasługuje :-)
Wiele komputerów już zmieniłem odkąd zacząłem w nią grać , ale zawsze jest na nowym instalowana jako pierwsza :-)
Sentyment do turówek mam do dzisiaj.
Ale offtop zrobiliśmy :-)))

Maniek_CK

Według mnie Wallace nie był aż tak idealny... Jest na pewno przedstawiony jako męczennik, jest bardzo dobrze wykształcony i obyty oraz nieustraszony. Ale przed egzekucją w celi wylazło z niego wszystko: "I'm so affraid, give me the strenght to die well"

ocenił(a) film na 7
Maniek_CK

Film nieznośnie hollywoodzki, bohater wyidealizowany, jak go na końcu męczyli nawet nie było mi go szkoda. Poprawny film, do obejrzenia i zapomnienia niestety.

ocenił(a) film na 10
jasiu15

Nie co bym się Ciebie czepiał , ale rzuć okiem na biografię Wallace'a.
Jakąś porządną .
Nie chodzi mi o wpis na Wiki.
Nie jestem pewien ale chyba po polsku nie ma żadnej rozsądnej pozycji.
Ale po angielsku wybór jest aż za duży.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones